Home Kitekintő Luxembourg City elnyerte a 2022-es Access City Award díjat, amiért hozzáférhetőbbé vált...

Luxembourg City elnyerte a 2022-es Access City Award díjat, amiért hozzáférhetőbbé vált a fogyatékkal élők számára

521
0

A 2022-es Access City díjat Luxembourg City kapja. Az akadálymentesítési szakértőkből álló zsűri elismerte a várost a fogyatékkal élők akadálymentesítésének javítását célzó innovatív megoldások és fejlesztések széles választékáért. A város az akadálymentesítést kiemelten kezeli. A „Design for All” megközelítést követi, hogy mindenki számára megkönnyítse a hozzáférést, beleértve a fogyatékkal élőket is. A rámpákkal felszerelt alacsonypadlós buszok városszerte jelen vannak, valamint a buszokon és a buszmegállókban vizuális és hangos közlemények hallhatók.

A város rendszeresen konzultál fogyatékkal élő polgáraival, hogy intézkedései a kívánt hatást érjék el. Ezenkívül Luxemburg városa mindenki számára hozzáférhetővé teszi a politikai döntésekkel kapcsolatos információkat azáltal, hogy a legfontosabb tanácsüléseket jelnyelven, a beszélt nyelven és a hozzáférhető átíráson felül elérhetővé teszi.

A díjat ma délután, az Access City díjátadó ünnepségen adta át Helena Dalli , az esélyegyenlőségért felelős európai biztos , aki a következőket mondta:   „Képzelje el, hogy buszra szeretne szállni, de nem tud felszállni rá. Vagy az Ön gyermeke nem tud más gyerekekkel játszani, mert a játszótér nem megközelíthető. A hozzáférhetőség valódi változást jelent a mindennapi életben. Az autonómiáról és az egyenlőségről szól. Ez az oka annak, hogy az Access City Award díjjal elismerjük a városok elérhetőbbé és befogadóbbá tételére tett erőfeszítéseket. Gratulálok az idei győztesnek, Luxemburg városának a fogyatékkal élők esélyegyenlősége melletti elkötelezettségéért.”

vasút európai éve alkalmából a Bizottság külön elismerésben részesítette a portugáliai Portót vasútállomásai megközelíthetőségének javításáért.

A díj átadásakor Adina Vălean közlekedési biztos a következőket mondta: „Az egyik legzöldebb és legbiztonságosabb közlekedési módként azt szeretnénk, hogy minél többen használhassák a vasutat. Mindenkinek képesnek kell lennie arra, hogy felszálljon a vonatra, és ezt könnyedén tegye. Porto lenyűgöző fejlesztéseket hajtott végre vasúti rendszerében, beleértve a metrórendszert is, hogy elérhetővé tegye azt a fogyatékkal élők számára. Például egyre könnyebben elérhetőek a metrójárművek és állomások, valamint hangos figyelmeztetések és adaptált berendezések találhatóak ott. Remélem, sok más város is követni fogja ezt a példát.”

A 2022-es Access City Awardra 40 pályázat érkezett az Európai Bizottsághoz. A finn Helsinki és a spanyol Barcelona városa lett a második és a harmadik helyezett.

Végül a belgiumi Leuven és a spanyol Palma kapott külön említést. Leuven elismerést kapott az akadálymentesítés általános érvényesítéséért, beleértve a digitális területet is. Palma külön elismerést kapott a fizikai környezethez való hozzáférés javításáért, beleértve a strandokat és a parkokat.

Gratulálunk minden városnak!

Háttér

Az EU-ban körülbelül 87 millió embernek él fogyatékossággal. Az Access City Award , amelyet az Európai Bizottság és az Európai Fogyatékosügyi Fórum szervez, a Fogyatékossággal élő személyek jogaiért 2021-2030 közötti stratégia egyik akciója egy akadálymentes Európa felépítésére.

Az Access City Award 2010-ben indult, hogy felhívja a figyelmet a fogyatékosságra és elősegítse az akadálymentesítési kezdeményezéseket a több mint 50 000 lakosú európai városokban. A díj arról szól, hogy a fogyatékkal élők egyenlő hozzáférést biztosítsanak a városi élethez. A kezdeményezés célja, hogy ösztönözze a városokat, hogy inspirálják egymást az innovációra és a bevált gyakorlatok megosztására.

A díjat annak a városnak ítélik oda, amely a városi élet alapvető aspektusaiban bizonyíthatóan javította az akadálymentesítést, és konkrét tervei vannak a további fejlesztésekre.

Az Access City díjat a Fogyatékossággal élők Európai Napja éves konferencián adják át , amelyen mintegy 400 résztvevő vesz részt az Európai Unió minden részéről.

A korábbi díjak nyertesei: 2021, Jönköping (Svédország); 2020, Varsó (Lengyelország); 2019, Breda (Hollandia); 2018, Lyon (Franciaország); 2017, Chester (Egyesült Királyság); 2016, Milánó (Olaszország); 2015, Boras (Svédország); 2014, Göteborg (Svédország); 2013, Berlin (Németország); 2012, Salzburg (Ausztria); 2011, Avila (Spanyolország).

További információk elérhetőek itt:

Access City Award weboldal

A Fogyatékkal Élők Európai Napja, 2021

Unió az Egyenjogúságért: Stratégia a fogyatékkal élők jogaiért 2021-2030

A vasút európai éve

O.Cs.

Mondd el a véleményed, vagy kérdezz bátran!