Home Hogyan Mozgáskorlátozott parkolási igazolvány kiadásának szigorítása

Mozgáskorlátozott parkolási igazolvány kiadásának szigorítása

13370
109
Nem adhatnak ki többé parkolási igazolványhoz szükséges igazolást a háziorvosok. Az erről szóló rendeletmódosítás állítólag csak az első lépése a rokkantkártyás csalások kiküszöbölésének, és már készül az új rendelet, amelynek az alapján felelősségre is lehet vonni a trükközőket.

A probléma nem új, a kormányzat is több éve tudja, mi lehet a megoldás.

Megkezdte a kormány a mozgáskorlátozott-parkolási igazolványok (az úgynevezett rokkantkártyák) kiadását szigorítását. Első lépésként egy június végén hozott és már hatályba is lépett kormányrendelet – egyéb rendelkezések mellett – megszüntette azt a lehetőséget, hogy a háziorvosok állítsák ki a rokkantkártyához szükséges orvosi szakvéleményt.

Orvosi szakvéleményt a jövőben csak a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal (korábban ORSZI) orvosi bizottságai adhatnak ki. A már kiállított igazolványok ugyanakkor az érvényességi idejük lejártáig használhatók maradnak, és december 31-ig fel lehet használni a már kiadott igazolásokat is.

Szakály József, a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetségének (MEOSZ) irodavezetője az [origo]-nak azt mondta: a június végi kormányrendeletben szereplő változás csak az első lépése a szigorításnak (a rendelet legfőképpen a mozgáskorlátozottak autóvásárlási és átalakítási támogatásait alakítja át). Az irodavezető úgy tudja: már készül az új rendelet, amely egyrészt rendezné a parkolási igazolványra jogosultak körét, másrészt lehetőséget adna a visszaélők elleni fellépésre is.

A parkolási igazolványokról szóló, 2003-as rendelet szerint eddig bizonyos esetekben nem kellett szakorvoshoz fordulni, a háziorvos is kiadhatta az úgynevezett hétpontos igazolást, amelyen az orvos a páciens járását és a teherbírását, illetve azt értékelte, hogy képes-e a beteg a tömegközlekedési járművek használatára (mindhárom kategóriát nullától három pontig értékelték, ha valaki legalább hét pontot kapott, megkaphatta a rokkantkártyát).

A szabály hozzájárult ahhoz, hogy gyakorlatilag mindenki szerezhetett parkolási igazolványt aki akart, hivatkozva akár saját betegségére, akár hozzátartozójáéra. Korábban az [origo] által megkérdezett orvosok közül többen is elismerték: valószínűleg az indokoltnál több igazolást állítanak ki, például olyan személy nevére is, akiről tudják, hogy soha nem mozdul ki a lakásából.

Az orvosok erről korábban azt mondták: nem tehettek mást, hiszen az autósok bármikor átmehettek egy másik orvoshoz, aki megadta a szükséges hét pontot. Szakály József ugyanakkor olyan esetről is tud, amikor valaki feljelentette a háziorvost, amiért az nem adott neki hétpontos igazolást. Az orvost végül ötezer forintos bírsággal sújtották.

A probléma nem új, a mozgáskorlátozottakat képviselő szervezetek évek óta sérelmezik, hogy sokan visszaélnek az igazolványokkal, kihasználva az ingyenes parkolás lehetőségét. Kondorosi Ferenc korábbi kormánybiztos az [origo]-nak már 2008 elején is azt mondta: át kell gondolni, hogy jó helyen van-e az igazolások kiadásának joga a háziorvosoknál.

A fővárosi önkormányzat cége, a Parking Kft. év elején felmérte, hogy hányan és milyen autókon használják a rokkantkártyákat. Kiderült, hogy Budapest bizonyos részein, különösen a Teréz krt.-Andrássy út-Bajcsy-Zsilinszky út környékén a fizetős parkolóhelyek 26 százalékán mozgáskorlátozott-igazolványt használó járművek álltak. Ezeknek a járműveknek a 43,3 százaléka a Parking becslése szerint tízmillió forintnál értékesebb volt.

 Update: 2013.01.01-től az igazolvány kiadására, meghosszabbítására, visszavonására, cseréjére, pótlására, nyilvántartására irányuló eljárásban első fokon a fővárosi és megyei kormányhivatal járási (fővárosi kerületi) hivatala  járási hivatal) jár el ! 

A hatályos, a mozgásában korlátozott személy parkolási igazolványáról szóló  218/2003. (XII. 11.) Korm. rendelet ide kattintva olvasható

 

109 hozzászólás

  1. Tisztelt Guroló Utazó!

    A közeljövőben vásárolnék autót ( szerencsére semmi bajom) ám anyósom le van százalékolva és az én majdani autómra szeretne Ő rokkantsági kártyát. Tudom hogy fáj a gerince (ezzel is műtütték x ideje már) de semmi segéd eszköz nélkül tud menni és közlekedni szerencsére. Azt hajtogatja hogy csak akkor fog kapni kártyát ha az én autómra igényli. Ez igaz vagy egyáltalán lehet más „tulajdonára” kártyát igényelni esetleg az fog nekem járni más előre nem látott procedúrával?
    Mielőbbi válaszát előre is köszönöm

    • Üdv Gábor,

      a jó hír az, hogy nem kell külön procedúra, hiszen a parkolási igazolvány személyhez kötött, nem pedig autóhoz. Szinte bárki szállíthatja azt a mozgáskorlátozottat, akinek van parkolási igazolványa. Feltétel, hogy a jogosult szállításakor kerüljön az igazolvány felhasználásra. Egyszóval ha anyósa jogosult a parkolási igazolványra, akkor Ön is nyugodt szívvel szállíthatja. Azonban ha a helyváltoztatáshoz nem használ segédeszközt, akkor valószínűleg nem fogja megkapni ezt az engedélyt.

      üdv

    • Tisztelt Bálint János,

      Mozgásszervi megbetegedés esetén, a betegség súlyosságának arányában az orvosszakértők egy táblázat segítségével állapítják meg az egészség károsodás mértékét. Nagyon összetett dolog ez, emiatt erre a kérdésre nem tudunk egyértelműen válaszolni. Ha ön a helyváltoztatáshoz valamilyen segédeszközt használ, akkor jó esélye lehet az igazolvány megszerzésére.

  2. Tisztelt cím!
    2014 októberében lejárt a parkolási kártyám. 1997 óta 100%-os rokkant nyugdíjba vagyok, 2001 óta házi oxigén-kezelt. Sajnos, 30-50m-nél többet nem tudok menni, mert a vérnyomásom 200 körüli lesz, és fulladási rohamot kapok. Több szakorvos, pulmonológus, kardiológus leírta, hogy nem tudok tömegközlekedést igénybe venni, sőt, magamat ellátni is képtelen vagyok, az erős fulladás miatt. Beadtam a kérelmet a kártya meghosszabbítására, de mivel nem mozgásszervi a megbetegedésem, nem kaptam meg. Fellebbeztem, ugyanaz a helyzet. Bírósághoz fordultam, igazságügyi orvosszakértő bevonását kértem. A szakértő is leírta, hogy súlyos mozgáskorlátozott vagyok, de NEM MOZGÁSSZERVI Betegségből kifolyólag. Na most: esélyegyenlőség! Mert nem a lábam hiányzik, amit pótolni lehet egy protézissel, és oda tud menni a mozgásszervi beteg abba az utcába, ahova engedély nélkül behajtani tilos, (és pont ott van dolga) míg én nem jutok el oda, még ha a párom vonszol, akkor se, legalábbis esetleg félig megfulladva, szívrohamközeli állapotban. Hogy is van ez? Akkor súlyos mozgáskorlátozott vagyok, és mégsem illet meg a kártya? Tudna valaki valami tanácsot adni? Előre is köszönöm

    Koch Béláné

    • Kedves Koch Béláné,

      együtt érzünk Önnel. Úgy gondoljuk, hogy a törvényalkotók nem elég körültekintően hozták meg azt a jogszabályt, amely a parkolási igazolvány jogosultjairól rendelkezik.
      Egy járható utat látunk az ön esetében: Az Egyenlő Bánásmód Hatósághoz fordulhat, akik szerintünk érdemben is tudnak az Ön esetével foglalkozni. További részleteket ide kattintva tudhat meg

  3. szép napot! „2010 szeptemberében műtöttek. a gerincemmel, Székesfehérváron. Állandó fájdalommal élek, egyedül.9 hónapig, türelmes voltam, és mindent megtettem, mivel tornáztam, régebben, táncoltam, és keményen akartam gyógyulni.Gépkocsival tudok menni, /korábbi munkaeszközöm volt./ Egy ideig tudok ülni, ám menni 2 lábon v. állni , nem. Szedtek már össze, az utcán. mikor orvoshoz tartottam.Jelentkeztem igazolványra, mert lassan ötödik éve, csak romlok.Segédeszközt hiányolták.Én bottal is elestem,a keretet megemelni nem tudom, —mert 2 kilót emelhetek. Viszont be kell vásárolnom, ami nem 2 kiló. Behívtak, de meg sem nézve az MRI felvételemet, a segédeszközt hiányolták.Akkor hova teszem amit bevásároltam?? 5 fajta fájdalomcsillapítóval élek.Ez 1 mókuskerék!!! Kiderült most , hogy csontritkulásom is van.Vajon, miért nem néznek jobban utána. Több műtét kizárt, mert belehalok.Idegsebészem mondta.
    Bocsánat, hosszú volt. Hova kell mennem megint?? 66 éves vagyok,és egyedül, mert a 3 lányom messzebb lakik. Miért gondolják, hogy csalok.Ingyen utazhatnék! Ám oda sem merek felszállni. A parkolótól, messzebb, nem jutok..
    Köszönöm a válaszukat…Az emberek, akik felsegítenek, csak hüledeznek, hogy nem kaptam rokkant igazolványt. 25 éve özvegy vagyok, 1 halom bizonyítványom van.

    • Kedves Erika,

      Sajnáljuk, hogy ilyen állapotban telnek a mindennapjai. A hozzászólásából nem derül,hogy hogyan tud közlekedni?

      Mert a parkolási igazolvány igényléséhez jogszabályok a helyváltoztatáshoz szükséges eszköz használatát teszik egyértelműen követelménnyé. HA kerekesszéket, támbotot, vagy járókeretet használ, akkor minden bizonnyal jó eséllyel igényelhet fogyatékossági támogatást. Ha ezt megkapja, akkor megkaphatja a parkolási igazolványt is.

      Jó egészséget kívánunk!

  4. T Cím!
    86 éves édesanyám parkolási kártyája febr. 23-án lejár. (Nem a szakvélemény hatálya, hanem a kártyáé). Ő már nem tud ez ügyben eljárni, meghatalmazottként intézném. Mi a teendőm? (Sajnos telefonon nem tudom megkérdezni, mert nem veszik fel a telefont az okmányirodában) A meghatalmazás és a fénykép elég-e, vagy más dokumentumra is szükség van?
    Az én kártyám nyáron veszti hatályát… szakorvos állította ki anno a szakvéleményt, ami alapján 5 éve megkaptam a kártyát,” állandó”megjegyzéssel. ( Előtte évente felülvizsgálva kaptam meg, de sajnos az évek előrehaladtával jobbulás nem, csak romlás van, így lett „állandó.)
    Tortúrára kell számítanom, vagy meghosszabbítják a kártya érvényességét ?
    Köszönöm válaszát

    • Kedves heva55 !
      A meghatalmazás és a fénykép elegendőnek tűnik, ha korábbi dokumentumok már a hatályos jogszabályok alapján kerültek benyújtásra.
      Az Ön esetében sajnos nem tudunk ennyi információ alapján válaszolni. Ha kap fogyatékossági támogatást, akkor nem kell tortúrára számítania.

  5. T.Illetékes! 18 éve meglévő rokkant kártyámat ezúttal nem hosszabbították meg, közölték, hogy az idáig elfogadott, és az Országos Orvosszakértői Intézet által véglegesként megállapított szakvéleménye most nem jó, „változott a jogszabály” indokkal??.,
    Kérdésem: most hová kell menni, és kitől kell „érvényes” szakvéleményt kérni, tekintettel arra, hogy a 18 éve megállapított mozgásszervi problémám sajnos nem javult, sőt…?
    Budapesten élek, tartózkodási helyként bejegyezve.
    Választ előre is köszönöm
    Ordódi Györgyné

    • Kedves Ordódiné !

      Ha segédeszközt használ a helyváltoztatáshoz, akkor kérelmeznie kell a súlyos mozgáskorlátozottakat megillető fogyatékossági támogatást. Ha ezt megítélik, akkor jogosult a parkolási igazolványra is. Sajnos a jogszabály eléggé szigorított a parkolási igazolványt illetően. A fogyatékossági támogatás iránti igényt „Kérelem fogyatékossági támogatás megállapítására” című nyomtatványon lehet előterjeszteni a fővárosban a Magyar Államkincstár Budapesti és Pest Megyei Igazgatóságánál. A kérelem a megyei Kormányablaknál is benyújtható.
      További infó itt

      Jó egészséget kívánunk!

  6. Kedves gurulo.utazo! Egy korábbi válaszukkal kapcsolatban érdeklődnék: „A hatályos jogszabályok szerint az 5 éves időtartam leteltével az igazolvány hatálya további 5 évvel újabb szakvélemény vagy szakhatósági állásfoglalás bemutatása nélkül meghosszabbítható.” Anyósom igazolványa most január végén jár le, állapota végleges – erről 5 éve a házi orvos adott ki igazolást. Próbálta meghosszabbítani a kerületi kormányhivatalban, de olyanokat mondtak neki, hogy el kell mennie a Thököly útra új igazolásért, mert ez nem elég így. Talán amiatt a mondat miatt, hogy
    „A végleges állapotot igazoló I. vagy II. fokú orvosi szakvélemény alapján kiállított parkolási igazolvány érvényességi idejének meghosszabbítására az igazolvány lejárati idején belül, de legkésőbb 2012. december 31-éig kerülhet sor.”
    De ennek mi értelme egy csak most lejáró ötéves igazolvány esetében?
    Ez valóban szükséges lehet egy hosszabbításhoz? Nagyon nehezen mozog (nyilván), jó lenne elkerülni a felesleges idegeskedéseket, útvesztőket.
    Nem kéne csak automatikusan meghosszabbítaniuk az igazolványt az okmányirodában mindenféle orvosi szakvélemény nélkül is akár? Ezt mivel tudnánk alátámasztani a bürökratáknak? Előre is nagyon szépen köszönöm a segítséget!

    • Kedves Ágnes !

      Sajnos a legutóbbi jogszabály változás nagyon megnehezítette a parkolási igazolvány kiváltását. Hiába volt házi orvosi igazoláson az, hogy az állapot végleges, kérelmezni kell az I. fokú szakvélemény kiállítását. Azonban ha Anyósa jogosult a súlyos mozgáskorlátozottaknak járó támogatásra, abban az esetben ez a határozat is elegendő a parkolási igazolvány kiállításához. A legrövidebb út, ha megigénylik ezt a támogatást, és ha megkapják, azzal a határozattal már mehetnek is az okmányirodába.
      Nem tudjuk így megítélni a kedves Anyósa állapotát, de ha nem használ a helyváltoztatáshoz valamilyen segédeszközt, akkor sajnos kicsi az esély az igazolvány megítélésére.

  7. Szeretném a pontos helyét megtudni, hogy Budapesten hol hosszabbítják meg az öt éve lejárt mozgáskorlátozott igazolványomat.Köszönettel: Spánik Judit

  8. Tisztelt Cím!
    A lányom alig látó most járt le a mozgáskorlátozott kártyája az a kérdésem milyen igazolás kell ahhoz,hogy megkaphassa az új kártyát.
    Köszönettel:Kimnach Lászlóné

  9. Tisztelt Cim !

    Februárban adtam be a lejárt parkolási igazolványomat, amit a helyi okmányiroda továbbitott. Azóta semmilyen értesitést nem kaptam. Létezik, hogy több hónap az ügyintézési idő ?
    Válaszát köszönöm.

    Szántó Lászlóné

    • Kedves Szántó Lászlóné,

      hallottunk olyan esetet is, 9 hónap telt el az elbírálás és a kérelem benyújtása között. A Bizottságok állítólag annyira leterheltek, hogy több hónapot is várni kell az ügyintézésre. Az Ombudsman is vizsgálatot folytatott ebben a témában, amelyet ide kattintva olvashat el.

      Sajnos az eljárás ideje kiszámíthatatlan.

Mondd el a véleményed, vagy kérdezz bátran!